DigimonTR Forum
Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı Images10
DigimonTR Forum
Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı Images10

DigimonTR Forum

Digimon TR - Türkiye'nin En BÜYÜK Digimon Forumu

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı

+3
Mototuku
omegamon
Examon
7 posters
YazarMesaj
Examon
Digimon Eğitmeni
Digimon Eğitmeni
Examon

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 5061
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 27/02/10
Yaş Yaş : 28
Nereden Nereden : İstanbul

Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı Empty
MesajKonu: Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı   Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı Icon_minitimePaz 07 Ekim 2012, 08:41

Öncelikle herkese selam. Bu mesajı yazıyorum çünkü bazı arkadaşlarımın foruma hikaye yazarken bazı önemli durumlara dikkat etmediğini görüyorum. Bu yazım hiçbir şekilde hiçkimseye saldırı veya incitici amaçla yazılmamıştır. Sadece bunlara dikkat edilmesini rica ediyorum. Şimdi bu önemli durumlara bir değinmek istiyorum

1- Kelimeler arası boşluk ve kelime kısaltma.

Bu şekilde yazılan bir yazı, böyleyazılanbiryazıdançokdaha rahat okunur.

Veya

Bir kelimeyi bu şekilde tane tane yazmak varken, byle kargack brgacık yazmk pek de iyi olmaz.

2- Noktalama işaretleri

Agumon sıçradı ve bağırdı: “Yardım edin minna!”

Ardından Gabumon cevap verdi: “Bizim işimiz zaten zor!”

bu varken bir de buna bakın;

Agumon sıçradı yardım edin minna
Ardından Gabumon cevap verdi bizim işimiz zaten zorrr

Pek göze batmasa da bu da okuru rahatsız edebilir. Özellikle dikkat edilmesi gereken noktalama işaretleri...

. (nokta) : (çift nokta) “” (tırnak)

3- Akıcı yazmak
(Bu kısmı herkes yapamayabilir)

Yazıdığınız yazıda olay geçişlerinin mantıklı olması

Olaydan haber alan Ahmet hemen arabaya bindi arabada giderken yolda gördüğü kaza yüzünden indi ama orda başka bir arkadaşını görünce soruşturmayı bırakıp onun peşinden bir mağaraya geldiler ondan sonra kapı üstlerine kapandı ahmet imdaaaat diye bağırsa da kimse duymuyordu aniden bir ışık gördüler o ışığa gittiler ışık gel kurtarıcam seni diyordu ahmet ışığa uzandı ona dokundu ve sonunda dışardaydı!

Bakın 4 satırda 1 sayfalık olay anlatıldı. Hem de hiç okunaklı olmadan. Oysa bunu şöyle güzel eklerle uzatmak için küçük diyaloglarla yada betimlemelerle süslemek çok daha güzel olurdu.

4- Mantıklı Yazmak

Açıklamama gerek yok heralde. Yine de örneğimi vereyim.

Çok sinirlenmiştim. Gerilip Vamdemona öyle bir çaktım ki iki metre geriye uçtu yüzündeki veriler göründü.
---
Ağladım ve bağırdım Chikomoooon! Ve Chikomon birdenbire Imperialdramon'a dönüştü. "Korkma seni ben koruycam" dedi ve bize saldırdan bütün Demonları aynı anda tek vuruşta yere serdi.

Bunlar, mantıktan tamamen yoksun yazılardır.

Sonsöz

Bu noktalara dikkat edersek yazdıklarımız çok daha okunaklı ve eğlenceli olacaktır okuyanlar için... Herkese bol digimonlu günler Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı 2549737695

En son Examon tarafından Paz 07 Ekim 2012, 14:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
omegamon
Mega(Son Seviye)
Mega(Son Seviye)
omegamon

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 878
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 22/12/09
Yaş Yaş : 24

MesajKonu: Geri: Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı   Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı Icon_minitimePaz 07 Ekim 2012, 10:17

konu yu hazırlaman iyi olmuş ve ''Bu yazım hiçbir şekilde hiçkimseye saldırı veya incitici amaçla yazılmamıştır.'' yazmana gerek yoktu burda hepimiz kardeşiz yani ben büyük oranla yanlış yazıyorum bunu kabul ediyorum ilerde düzeltmeye çalışırım zaten sadece hafta sonları evdeyim artık ne kadar girersem
Mototuku
Mega(Son Seviye)
Mega(Son Seviye)
Mototuku

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 866
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 20/09/09
Yaş Yaş : 27
Nereden Nereden : Demon's Castle

MesajKonu: Geri: Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı   Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı Icon_minitimePaz 07 Ekim 2012, 10:55

İşte bu çok iyi olmuş arıhan Very Happy
http://digiblast.tr.gg/
Sphynxinator
Grafiker
Grafiker
Sphynxinator

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 529
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 22/11/09
Yaş Yaş : 29
Nereden Nereden : Antalya

MesajKonu: Geri: Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı   Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı Icon_minitimePaz 07 Ekim 2012, 12:55

Sadece hikayelerde değil de forumda yazarken de bu kurallara uysak hoş olur. Very Happy
MERT12
Digital Dünya Sahibi
Digital Dünya Sahibi
MERT12

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 2436
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 07/04/09
Nereden Nereden : Digital Dünyadan

MesajKonu: Geri: Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı   Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı Icon_minitimePaz 07 Ekim 2012, 14:23

Evet çok güzel olmuş Smile Sabit yapıyorum.
https://digimontr.yetkinforum.com
Examon
Digimon Eğitmeni
Digimon Eğitmeni
Examon

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 5061
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 27/02/10
Yaş Yaş : 28

MesajKonu: Geri: Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı   Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı Icon_minitimePaz 07 Ekim 2012, 14:52

Ooo bu kadar sevileceğini bilseydim önceden yapardım Very Happy Teşekkürler yorumlarınız için. Smile
BlackWargreymon
Usta Digimon Eğitmeni
Usta Digimon Eğitmeni
BlackWargreymon

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 3036
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 18/06/09
Yaş Yaş : 26
Nereden Nereden : Dark Area

MesajKonu: Geri: Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı   Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı Icon_minitimePaz 07 Ekim 2012, 18:31

omegamon demiş ki:
konu yu hazırlaman iyi olmuş ve ''Bu yazım hiçbir şekilde hiçkimseye saldırı veya incitici amaçla yazılmamıştır.'' yazmana gerek yoktu burda hepimiz kardeşiz yani ben büyük oranla yanlış yazıyorum bunu kabul ediyorum ilerde düzeltmeye çalışırım zaten sadece hafta sonları evdeyim artık ne kadar girersem

Kendinin de öyle olduğunu kabul etmen güzel ama o ifade sana özel birşey değil. Alınanlar olabilir onları incitmemek için yani kişisel anlama Wink
http://digimontr.forumotion.com/
Akherousia
Digimon Eğitmeni
Digimon Eğitmeni
Akherousia

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 2158
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 11/07/09

MesajKonu: Geri: Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı   Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı Icon_minitimePaz 07 Ekim 2012, 18:52

Sitedeki Digimon hikayesinin temelini atmış olmama rağmen ilk bölümden sonra katılmamış olmam biraz abuk duruyor ama neyse artık. Very Happy

Gayet hoş, yararlı konu beğendim. Very Happy İçeriği biraz daha genişletilebilir. Very Happy

Hikayeleri Düzgün Yazma El Kitabı
1 sayfadaki 1 sayfası